Başta göze çok batmayan ancak zamanla biriken harcamalar bütçenizin zorlanmasına neden olabilir. Bu gereksiz giderleri ortadan kaldırarak ay sonlarının bir kâbus olmasını engelleyebilirsiniz. İşte gündelik hayatta gereksiz harcamalardan kurtulmanıza yardımcı olacak ipuçları…

Yemek Harcamaları

Gerekli malzemelerin alınması, hazırlanması, pişirilmesi, sunulması ve bulaşıklar… Yemeği kendiniz yapmamanız için birçok caydırıcı etken olsa da dışarıda yenilen ya da eve sipariş edilen yemekler, bütçenize büyük yük bindiren gereksiz harcama listesinin üst sıralarında yer alır. Elinizden geldiğince yemekleri evde hazırlayarak gereksiz yemek harcamalarından tasarruf edebilir, hem de daha sağlıklı besinler tükettiğinizden emin olabilirsiniz.

Kıyafet Harcamaları

Neredeyse anlık olarak değişen moda akımlarına ayak uydurmak uğruna hepimiz zaman zaman gereksiz giysi harcamaları yapabiliyoruz. Eskimemiş ve kullanılabilir haldeki kıyafetlerden hemen vazgeçmeyerek bu giderleri azaltmak aslında çok kolay. Giysi almaya ihtiyacınız olduğunda, ikinci el giysi satan mağazaları ziyaret ederek ya da takas gibi yollara başvurarak giysi harcamalarınızın bütçenizi yormasını engelleyebilirsiniz. Tabii mecbur kalmadıkça alışveriş yapmamanız gerektiğini ya da sadece marka uğruna bol sıfırlı tutarları ödememeniz gerektiğini de hatırlatalım.

Tamir Ve Tadilat Harcamaları

En küçük arızada ve aksaklıkta bir profesyonele başvuranlardansanız tamir işlerinin ne kadar pahalıya patlayabileceğini muhtemelen çok iyi biliyorsunuzdur. Günümüzde artık neredeyse her türlü sorunun çözümünü internette bulmak mümkün. Ufak tefek arızalar için usta çağırmak yerine internetten küçük bir araştırma yapıp kendiniz tamir etmeye çalışarak bu giderleri minimum seviyeye indirebilirsiniz.
Elbette becerikli ve iyiliksever arkadaşlarınızdan da her zaman yardım isteyebilirsiniz.

Tatil Harcamaları

Evet, güzel bir tatil hepimizin hakkı, ancak birkaç günlük bir tatil için destelerce para dökmek ve aylarca taksit ödemek tatilin verdiği mutluluk hissini kısa sürede pişmanlığa dönüştürebilir. Tatil harcamalarınızı azaltmak için iyi bir planlama yapıp erken rezervasyon ve erken bilet seçeneklerinden faydalanarak gereksiz harcamaların önüne geçebilirsiniz. Ayrıca oteller yerine, günden güne yaygınlaşan ve güvenilir hale gelen ev paylaşım uygulamalarını tercih edebilirsiniz. Böylece konaklama ücretinden tasarruf ederken tatilinizi otelde geçirmek yerine gittiğiniz yerde daha çok dolaşma ve yeni insanlarla tanışma şansı elde edebilirsiniz.

Spor Harcamaları

Sağlıklı ve fit bir yaşam için spor salonlarında her ay bir sürü para harcamak zorunda değilsiniz. Spor aletleri ve çeşitli ağırlıklar kullanmadan, sadece kendi vücut ağırlığınızı kullanarak son derece etkili spor aktiviteleri yapabilirsiniz. Ayrıca bir yerden bir yere giderken bisiklet kullanarak ulaşım masraflarından kurtulabilir, sıkı bir kondisyon idmanı yapabilir, hem de doğadaki karbon ayak izinizi küçültebilirsiniz.

Bu arada buraya kadar gelmişken Klasik Para Harcama Bahaneleri ve Engelleme Yöntemleri’ne de bir göz atın deriz. Yazıya ulaşmak için tıklayın!

Beğendim
Beğendim Sevdim Hahaha Wow Olmadı Kızdım
1