Toplam işletmelerin çoğunu oluşturan küçük işletmeler ve KOBİ’ler, ülke ekonomisi için büyük önem taşıyor. Finansal istikrar sağlamak isteyen KOBİ’ler için, gider artışını engelleyip gelir sürekliliğini devam ettirecek ipuçlarımızı okumadan geçmeyin.

Nakit Akışına Hâkim Olun

Nakit akışınız üzerinde sıkı bir kontrolünüz ve net bir finans anlayışınız olsun. Bunlar pek çok KOBİ için “ya batarsın ya çıkarsın” türünden önem taşıyan meselelerdir. Ödemeleri düzenli yapmak için yeterli kaynağınız olduğuna emin olun ya da bunu yapabilecek üçüncü bir tarafı küçük işletmelerinizde işe alın. Ayrıca tedarikçiler için daha uzun dönem kredi şartlarında anlaşırken müşterileriniz için bu vadeyi kısa tutun.

Faturalandırmayı Unutmayın

Eğer küçük bir işletmeniz varsa organizasyon yapmak mecburidir, özellikle de iş faturalandırmaya gelince. Pek çok KOBİ işi bağladığı an rahatlar, ancak unutmayın; siz ödemeyi alana kadar iş bitmiş sayılmaz. Faturaları postayla göndermenin yanı sıra, mutlaka e-mail ile de iletin; böylece faturanın kaybolma ihtimaline karşın elinizde dijitali olur.

Girişimcilik Ruhunu Koruyun

Girişimcilik küçük işletmeler için çok güçlü bir araçtır. Çalışanlarınıza bir fikri baştan sona kurgulaması için özgürlük verin. Bu insanlara fikirlerini gerçeğe dönüştürmesini görme imkânı verir ve yaratıcılıklarının ödülünü almalarını sağlar. Ayrıca sizin de finansal anlamda kara geçmenizi ve çalışanlarınızdan yüksek performans almanızı sağlar.

Dirençli ve Disiplinli Olun

Disiplinli olun ve finansal gider ve gelirleriniz konusunda dikkatli olun. Kazançlı zamanlarda güvenlik bariyeri yaratın, kazancı elinizde tutun ve ödünç almakla ilgili planlı bir yaklaşım geliştirin. KOBİ’nizi sorunlardan uzak tutmanın en kolay yollarından biri budur.

Sürdürülebilirlik İçin Plan Yapın

KOBİ’nizi önümüzdeki üç yıl ve sonrası için nasıl sürdürülebilir kılabileceğinizi tanımlayan stratejiler yaratın. Büyüme potansiyelinizi gerçekleştirmek için doğru ve uygulanabilir finansal plan ve kaynaklarınız olduğuna emin olun. Gerekirse bu hizmetler için dışarıdan destek alın.

KOBİ’lerle ilgili finans önerilerimizi duymak için Paramkiymetli.com adresindeki yazıları takip etmeyi unutmayın!

Beğendim
Beğendim Sevdim Hahaha Wow Olmadı Kızdım