Kredi kartı limitiniz sınırlarını zorluyor, banka hesabınız iyice hafiflemiş… Ah bir ay başı gelse diyor, maaş gününü heyecanla bekliyorsunuz. Maaşınızı alınca,neler yapacağınızın hayallerini kurmaya başladınız bile.
O beklenen gün geliyor, maaşlar hesaplara yatıyor. Bir de ne görelim, maaşınız geldiği gibi gitmiş; o hayaller başka bahara kalmış.
Peki, maaşımıza göz diken cüzdanımızdaki gizli düşman/ düşmanlar kim?
Haydi, maaşımızın geldiği gibi gitmesine sebep olan başlıca düşmanlarımızı kısaca tanıyalım ve onlarla nasıl mücadele edeceğimize bir bakalım:
1.     Aman bütçeye dikkat !
İlk adımımız gelir ve gider tablomuzu oluşturmak.  Öncelikle kendinize karşı dürüst olun. Gelirinizi ve sabit/ mecburi giderlerinizi açık açık listeyin. Unuttuğunuz/ hatırlayamadığınız giderleriniz varsa, geçen 3 ayın kredi kartı ektstreleriniz sizin için iyi bir referans olacaktır. Böylece harcamalarınızla yüzleşmiş olacaksınız.
2.     Kredi kartlarınıza güvenmeyin.
Kredi kartı ekstreleri demişken, sakın kredi kartınızın dipsiz bir kuyu olduğu yanılgısına düşmeyin. O ekstreleri sizin adınıza ödeyen zengin bir akrabanız yoksa, düşünmeden yaptığınız o harcamalar size borç olarak dönecek.  Tavsiyemiz, kredi kartı harcamalarınızı zorunlu hallerle sınırlandırın,  faizlerle bankaları zengin etmeyin.
3.     Alışveriş çılgınlığına direnin.
Biliyoruz, rengarenk vitrinler, çılgın indirimler çok davetkâr.  O elbise size çok yakışacak muhtemelen, hele ki o son model cep telefonu nasıl da parlıyor…  Bütün bu çılgın çağrılara kulaklarınızı tıkayın.
O elbiseden dolabınızda bir tane daha yok mu, peki cep telefonunuzu daha geçen yıl değiştirmemiş miydiniz? Gerçekten ihtiyacınız olduğuna emin misiniz?
4.     Ailenizle parasal konuları konuşmaktan kaçınmayın.
Borçlarınızı tek başınıza sırtlanmaya çalışmayın. Sorumluluğu paylaşın. Harcamalarınızı hep beraber gözden geçirin, birlikte çözüm bulmaya çalışın. Ne demişler, birlikten kuvvet doğar. Cebinizdeki gizli düşmanlara karşı ailenizle birlikte savaşın.
5.     Acil durum bütçeniz olsun.
Hayat bu, belli olmaz. Beklenmeyen anlarda, sizi zor durumda bırakacak harcamalarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Kıyıda köşede, acil durumlar için ayırdığınız bir bütçeniz olsun.
“Hey, o çantaya sahip olmanın gerçekten acil bir durum olduğuna emin misin?!?!”
6.     Hiç mi eğlenmeyelim ?
“Bütçemizi gözden geçirdik, harcamalarımızı da kontrol altına aldık; zor günler için acil durum bütçemiz de var.  Peki ya sosyal yaşantımız? “
Sosyal yaşantınız için de bir bütçe ayırmak sizi büyük ölçüde rahatlatacaktır. Eğlenmek için illa dışarı çıkmalıyım diyenlerdenseniz, harcama sınırınızı mutlaka belirlemelisiniz.
Unutmayın, cebinizdeki en büyük düşmanlardan biri, aslında önceden tahmin edilemeyen harcamalardır.
Evet, önerilerimizi okuduğunuza göre artık maaşınıza göz diken düşmanlarınızla savaşmaya hazırsınız.
Bol şanslar dileriz !
Beğendim
Beğendim Sevdim Hahaha Wow Olmadı Kızdım