Markaların indirimlerini çok seviyoruz; ancak dikkatli olunmadığında bu kampanyalar tehlikeli birer tuzağa dönüşebiliyor. Çünkü indirim olduğunda ihtiyacımız olan şeyler dışında gereksiz şeylere de para harcayabiliyoruz. İndirim sezonunda akıllıca davranmak sizin hem zaman hem de paradan tasarruf etmenizi sağlar. İşte kampanya ve indirimleri alışveriaş çılgınlığına döndürmeden avantaja çevirmenin birkaç yolu.

Liste Yapın

Kabul edelim ki indirim ve kampanyalar insanın aklını çelebiliyor. Gerçekten nelere ihtiyacınız olduğunu kampanyalar başlamadan önce listeleyin, böylece indirim sezonu başladığında kafanız karışmamış olur. Elinizde bu listeyle alışverişe çıkarsanız, ileride aldığınıza pişman olacağınız fevri alımlar yapma ihtimaliniz düşer. Liste yapmak ayrıca zihninizi netleştirir ve aradığınız şeyleri daha dikkatle seçmenizi sağlar.

Bütçenizi Önceden Belirleyin

Kafamızda belirli bir bütçe olmadan elimizde kredi kartıyla kendimizi alışveriş merkezine attığımızda sonu pişmanlıkla bitebiliyor. İndirim sezonu başlarken harcamak istediğiniz ve sizi rahatsız etmeyecek para miktarını belirlerseniz bu bütçenin üzerine çıkma dürtüsünü daha kolay yenebilirsiniz. Hatta kafanızdaki bütçenin altında kalırsanız kendinizi daha da avantajlı hissedeceksiniz.

Piyasa Hakkında Fikir Edinin

İndirimlerden en avantajlı şekilde faydalanmanın bütçe belirlemek dışındaki bir diğer yolu da pazardaki satış fiyatlarına hâkim olmak. Diyelim bir spor ayakkabıya ihtiyacınız var. AVM’de indirim tabelasını gördüğünüz ilk mağazaya atlamak yerine birkaç mağaza dolaşın – hatta internetten de bakın. Her mağazanın sunduğu kampanya ve indirim oranı farklıdır, o yüzden araştırmanızı mutlaka yaptıktan sonra harcama yapın.

Üzgünseniz Alışveriş Yapmayın

Hiç aç karnına süper markete gidip gereksiz ne varsa satın aldığınız oldu mu? Kulağınıza çok klişe gelebilir, ama depresif ya da mutsuzken bir alışveriş merkezine gitmek de buna benzer bir deneyimdir, özellikle de markalarda indirim ya da kampanya varsa. Kendinizi mutlu hissetmek için alışveriş yapmak düşmemeniz gereken bir tuzaktır.

Soğukkanlı Olun

Bayıldığınız pahalı bir markanın indirime girdiğini görmek aklınızı başınızdan alabilir. Ancak indirime girmiş olsa da o ürünler için hala epey bir para harcayacağınızı, hiçbir şeyin bedava olmadığını aklınızdan çıkarmayın. O yüzden çok sevdiğiniz bir mağaza da olsa gerçekten ihtiyacınız olan ürünlere odaklanın ve tabii ki bütçenizin dışına çıkmadığınıza emin olun.

Beğendim
Beğendim Sevdim Hahaha Wow Olmadı Kızdım