Aileden gelen sınırlı desteğin kısa sürede eriyip gittiği, öğrenim kredilerinin temel ihtiyaçları zor karşıladığı öğrencilik yılları, finansal açıdan en zorlu dönemlerden biri. Bir de buna artan sosyal aktivite giderlerini de eklediğimizde bir öğrencinin rahatça ayın sonunu getirmesi imkânsıza yakın diyebiliriz. Ancak hemen umutsuzluğa kapılmayın; öğrenciler için para biriktirmek son derece zor olsa da imkânsız değil. İşte bu keyifli ancak bir o kadar da zor dönemi atlatmak ve para biriktirmek için birkaç öneri…

Ek Gelir Elde Etmeye Çalışın

Derslerden arta kalan zamanlarınızın birazını yarı zamanlı işlerde çalışmak için kullanın. Garsonluk, anketörlük, stant hostesliği, köpek gezdirmek gibi sayısız seçenekten size en uygununu seçin ve çalışmaya başlayın. Böylece hem iş hayatı hakkında ufak da olsa fikir edinebilir hem de bütçenize katkıda bulunabilirsiniz.

Evinizi Paylaşın

Ailenizle kalmıyorsanız bir ya da daha fazla ev arkadaşı edinerek kira gelirlerinizi ciddi seviyede aşağı çekebilirsiniz. Evinizi başka öğrencilerle paylaşarak sosyal çevrenizi geliştirip yeni arkadaşlar edinebilir ve evin tüm giderlerini bölüşerek para biriktirebilirsiniz. Kazan, kazan!

İkinci El Kitap Kullanın

Yenilerini almaktansa kullanılmış kitapları tercih ederek öğrencilik yıllarının kaçınılmaz harcamalarından olan kitap giderlerinden tasarruf edebilirsiniz. Sosyal medyada üst sınıfların sayfalarında duyuru yapabilir, fakülte girişine notlar bırakabilirsiniz. Emin olun, üst sınıflar da ellerindeki kullanılmayan ders kitaplarından kurtulmak isteyeceklerdir. Ayrıca eski kitapçılar da ikinci el ders kitaplarına ulaşmanız konusunda son derece faydalı kaynaklardır.

Alışverişte İnternetin Nimetlerinden Faydalanın

Öğrencilik döneminde ev ihtiyaçlarından kıyafete kadar karşılamanız gereken birçok ihtiyacınız olur. Ancak sizin gibi bir sürü öğrencinin de benzer ihtiyaçları olduğunu unutmayın. Özellikle sosyal medyada öğrencilere yönelik birçok takas ve alım-satım grubu bulunuyor. Benzer grup ve sitelere katılarak tüm ihtiyaçlarınızı çok daha uygun fiyata karşılayabilirsiniz. Özellikle mezun olanların öğrenci evlerini kapatıp memleketlerine döndüğü zamanlar olan dönem sonlarında çok uygun fiyatlı ikinci el eşyalar bulabilirsiniz.

Beğendim
Beğendim Sevdim Hahaha Wow Olmadı Kızdım
7