Koskoca bir yaz tatilinin sonuna geldik bile. Bazı öğrenciler için okul zili bayram oncesi çalmaya başlamışken, büyük bir çoğunluk da 28 Eylül’de okula yeniden “Merhaba” diyecek.

Hiç şüphesiz ki çocuklar için iyi bir gelecek hazırlamanın ilk adımı “eğitim”. Başarılı bir eğitim hayatının faydaları ise say say bitmez. Belki de en önemlilerinden biri, gelecekte “kariyer”  ve hem yüksek kazançlı hem de mutlu olacaklari bir işe sahip olmaları.

O halde “okula göndermekle” yetinmeyin, gelin siz de bu önerilere kulak verin.

  •  Gerekli hazırlığı tamamlayın: Okuldan gerekli araç- gereçleri, ihtiyaçları öğrenmek ve okul başlamadan hazır etmek çok önemli. Bu hazırlıklar esnasında çocuğunuza da rol verirseniz, o da eğitimi için emek harcamış ve belki de heyecanlanmış olacak. Unutmadan ekleyelim, okul alışverişi yaparken aile bütçenizi zorlamayın, kırtasiyelerden ziyade süpermarketler daha düşük fiyatlara, toptan bir şekilde okul eşyaları satıyorlar.
  •  Haydi, kapatın televizyonu: Tahminimizce tatilde yeteri kadar TV izleme fırsatı bulmuşlardır. Okullar açılmadan önce televizyona ara vermek ve onları kitap okuma, boyama yapma, yap-boz tamamlama gibi aktivitelere yönlendirmek, hem çocuğunuzun öğrenme sürecini hızlandırır hem de okul için bir ön hazırlık niteliğini taşır.
  • Beslenme çantaları hazır mı?: Çocuğunuza beslenme çantası hazırlamak hem sağlıklı beslenmesine hem de aile bütçesine katkıda bulunur. Okulda yemekhane ve sağlıklı yemekler yoksa,  okul kantinlerindeki yiyecekler yeterince sağlıklı değilken bir de üzerine para vermeyin, beslenme çantasını çocuğunuzla birlikte seçmeyi ihmal etmeyin diyoruz.
  • Uyku ve yemek düzeni: Okullar açılmadan en az bir hafta önce uyku ve yemek düzenini, özellikle de kahvaltı saatlerini yeniden planlayın. Böylelikle okula daha zinde bir başlangıç yapacak ve erken uyanmakta zorlanmayacaktır.
  • İş planınızı gözden geçirin: Çocuğunuza iyi bir eğitim hayatı sağlamak için elbette sizin de çalışmanız şart. Ancak unutmayın ki özellikle okulun ilk haftası, çocuğunuzun size ihtiyacı olabilir. Ona gereken desteği verebilmek için siz de iş planınızı gözden geçirip, mümkünse  iş seyahatlerini veya yoğun çalışmanız gereken projeleri erteleyin.
  • Öğretmenlerle iletişim önemli: Yeni öğretmenleri olacaksa, öğretmenleriyle mutlaka okul başlamadan tanışın. Mümkünse iletişim bilgilerinizi karşılıklı paylaşın. Çocuğunuzun okuldaki durumuyla ilgili bilgi almak veya gerekli olduğunda öğretmenlerine bilgi sağlamak, çocuğunuzun okuldaki mutluluğuna ve derslerdeki başarısına katkıda bulunacaktır.
  • Belki de en önemlisi… Onu anladığınızı ve zorlansa da hep onun yanında olduğunuzu hissettirin. Çocuklar en büyük gücü ve desteği ebeveynlerinden alır. Yeni bir ortama alışırken ve belki de yeni öğrendiği şeylere karşı zorlanırken ,arkasında ailesinin desteğini hissetmek ona en büyük yardım olacaktır.

Tüm öğrencilere şimdiden başarılı bir eğitim dönemi diliyor, siz de kaç yaşında olursanız olun, yeni bir şeyler öğrenmekten hiç vazgeçmeyin diyoruz.

Yeni yazımızda görüşmek üzere!

Beğendim
Beğendim Sevdim Hahaha Wow Olmadı Kızdım