Para hakkında çoğumuzun bildiği şeyler, çalışılarak kazanılıyor olması, belirli bir statü(!) kazandırması, kıymetli olması ve geçinmek, sahip olmak için şart olmasından ibaret.

Öyleyse bir durup düşünelim, büyük resme odaklanmışken, küçük ama önemli anlamlarını kaçırıyor olabilir miyiz? Bizce olabiliriz, o halde 3 dakikada 6 gerçeği öğrenmeye hazır mısınız?

· Para oyunlarının efsanesi “Monopoly: Paranın gücünün eğlenceye dönüştüğü, dönüşürken de çocuklarımıza paranın kullanımını içten içe öğreten bir oyun. Monopoly’de hedef, semtleri kiralamak, evler, oteller kurmak, arkadaşlardan kira toplamak ve en çok paraya sahip olan oyuncu olmak. O halde tekrar bir bakalım şu oyuna: Monopoly ile çocuklarınıza parayı düzgün kullanmanın, yatırım yapmanın eğitimini vermek mümkün.

· Ağırlık yapan “Bozuk Paralar”: Genellikle savurduğumuz bozuk paralara gereken önemi veriyor musunuz? Haydi, hemen mutfağa gidin ve boş bir kavanoza çantanızda olan tüm bozuk paraları atın. Bu davranışı alışkanlık haline getirdiğinizde damlaya damlaya gerçekten göl olduğunu siz de göreceksiniz 🙂

· “İflas ettim, yaşayacak mıyım doktor” demeyin, bugün size mutluluk verdiğini düşündüğünüz para, yarın size tüm verdiklerini alıp gidebilir. İflas etmemek için paranızı varken yok gibi harcayın. Bir ürün/hizmet alırken kendinize bunun bir ihtiyaç mı yoksa istek mi olduğunu sormayı unutmayın.

· 1 dakikada kazanılan para: Belki kulağa hoş gelmeyecek, sizi hırslandıracak ama Apple’ın dakikada 300.000 USD kazandığını biliyor musunuz? Apple büyük bir firma olabilir ama dakikada büyük paralar kazanan insanlar varken, siz de boş oturmayın. Çok zengin dediğimiz kişilerin, bir çok insandan daha fazla çalıştıklarını ve disiplinle, planlı bir şekilde hareket ettiklerini unutmamalısınız.

· Parayı sokaktan mı topluyoruz?: Bu cümleyi sarf eden insanları ayakta alkışlıyoruz. Onlara cimri değil, tasarruflu diyoruz. İçinizden bir tekrarlayın: “Tasarruf yapıyorum”. İnsana ne de iyi geliyor değil mi? Güven ve huzur veriyor. “Tasarruf”la tanışmadıysanız bugünden itibaren paranızı daha dikkatli harcamaya hem kendi cebinizi hem de dünya servetlerini korumaya ne dersiniz?

· Aşk mı Para mı yoksa Para Aşkı mı? : “Parayla saadet olmaz” denir de, aile geçindiren ve parasızlık çeken birinin para sahibi olmasının ona saadet getireceği aşikar. Günümüzde paranın günden güne daha da kıymetlenmesi ve hayat koşulları para olmadan mutlu mesut yaşayamayacağımızı gösteriyor. Elbette zengin olunca ailesini, sevdiklerini bırakan insanlar konu dışı ama aşk mı para mı diye sorduğumuzda artık kaçımız samimi cevap verebiliyor 🙂

Aslında baktığımızda bunlar bilmediğimiz değil, görmezden geldiğimiz gerçekler de diyebiliriz. O zaman hep beraber şarkımızı söyleyelim: “Para, para, para! Varlığı bir dert, yokluğu yara” 🙂 İyi haftalar!

Beğendim
Beğendim Sevdim Hahaha Wow Olmadı Kızdım