Sosyal Medya ülkemize girdikten sonra çok hızlı yaygınlaştı ve popüler kültürün bir parçası haline geldi. 2019 yılında Türkiye’de nüfusun %72’si internet kullanırken yine toplam nüfusun  %63’ü aktif olarak sosyal medyayı kullanıyor. Ortalamada bir kişi günde yaklaşık 3 saate yakın sosyal medyada geçiriyor. Bu veriler ağırlıklı genç nüfusu olan bir ülke için inanılmaz bir pazarlama potansiyelini işaret etmektedir.

Nüfusun artması beraberinde tüketimin artması yanı sıra çeşitliliğin artması insanların ihtiyaçları olmadan da alışveriş yaptığı bir dönemi beraberinde getirdi. Çeşitliliğin çok olduğu , zamanın kıymetli olduğu bu dönemde artık internetten alışveriş çok daha pratik ve konforlu bir hal aldı.

Ülkemizde insanların alışveriş eğilimini belirleyen en önemli etken tavsiyedir. Birinden duyup güvenip almak ya da bir şey alırken daha önce alıp deneyen birine sorma alışkanlığı Türk insanında daha sık görülmektedir.

İşte son yıllarda bir çığ gibi büyüyen sosyal medyada en çok para kazandıran işler ; 

Instagram ile Para Kazanma:  

Öncelikle kendi bildiğiniz, iyi yaptığınızı düşündüğünüz veya uzmanı olduğunuz bir konuda içerik üretebilirsiniz. Bunun için bir Instagram hesabı açmanız sürekli olarak insanların ilgisini çekecek içerik üretmeniz yeterli. Takipçi sayınızın artması ve iyi bir influencer olduğunuz takdirde size gelen reklam teklifleri kaçınılmazdır. Ayrıca kendi ürettiklerinizi satabilir ya da aracı olarak üretilen bir ürünün satışını yapabilirsiniz. Bu şekilde ek gelir olarak çalışanların ya da ev hanımı , öğrencilerin tercih ettiği yaygın bir araç olarak ortaya çıkmaktadır. 

Blogger olarak Para Kazanma: 

Yetenek, bilgi, beceriniz varsa bir blog sayfasını kendi başınıza oluşturarak bunları sergilemeniz ve ve ürettiğiniz ürünleri satarak para kazanmanız mümkün. Ayrıca yine sayfanızda reklam alarak para kazanbilirsiniz. 

Twitter / Facebook ile Para Kazanma: 

Twitter da da benzer bir düzen vardır. Takipçi sayınız fazla ve insanlar üzerinde etkili bir kişi olduğunuz düşünülürse reklam teklifleri ile sadece istedikleri kelimeleri kullanarak tweet atarak para kazanabilirsiniz.

Youtube ile Para Kazanma: 

Youtuber olarak Youtube platformunda yer almak isterseniz; iyi bir kamera ve iyi bir içerik ile yine reklam tekliflerinin gelmesi mümkün. Facebook ise size ürünlerinizi satabileceğiniz uygulamaları ile destek olmaktadır. 

Konferans /Seminer Davetleri  

Bu platformalardan para kazanan ve  hatta konferanslara , seminerlere yine para karşılığı davet alarak konuşmacı olarak katılan birçok influencer var. Kaleminize ve yaratıcılığınıza güveniyorsanız bu insanların arasında olmanız kaçınılmazdır. 

Beğendim
Beğendim Sevdim Hahaha Wow Olmadı Kızdım