Bir rivayete göre Napolyon‘a sormuşlar: “Savaş kazanmak için gerekenler nedir?” diye. Napolyon’un cevabı ise kısa ve öz olmuş:  “Para, Para, Para…”

Günümüzde artık birçok insan para kazanmak için “savaşırken” ve herkesin parası kıymetliyken geçmişe dönelim ve hem yakın geçmişten hem de tarihten biraz ders çıkartalım istedik.

Gelin bir bakalım, kimler neler söylemiş, neler tavsiye etmiş?

  1. İhtiyacınız olmayan şeyleri alırsanız, ihtiyacınız olan şeyleri satmak zorunda kalırsınız.     (Warren Edward Buffett): Buffett, nam-ı diğer “Paranın Efendisi”, ihtiyaçlarınız dışında yaptığınız harcamaların bir gün sizi zor durumda bırakabileceğini söylüyor. Önceki yazılarımızda sık sık değindiğimiz üzere “ para harcamak size geçici mutluluk sağlayacaktır, paranızı biriktirmek ve yönetmek geleceğinize yapacağınız en büyük yatırım”
  2. Önemli olan para sahibi olmak değil, hayattan zevk almayı bilmektir. (Kenyon): Belki çok para sahibi olmayabilirsiniz ama elinizdekini doğru harcamanın da sizi mutlu edebileceğini biliyor musunuz? Kendinize ara sıra ufak bir hediye almak, arkadaşlarınızla keyifli bir akşam yemeği yemek veya yeni bir hobi edinmek günlük telaşlarınıza veya iş stresinize küçük bir mola vermenizi sağlayacaktır.
  3. Paranın değerini anlamak isterseniz, borç almaya çalışın. (Benjamin Franklin): Henüz kazanılmayan bir parayı harcamak borç altına girmektir. Kredi kartlarını bu durumun en güncel örneği olarak verebiliriz. Karşınızdaki her kim olursa olsun çoğu zaman borç istemek, bu borcu ödemek kadar sizi sıkıntıya sokabilir. Unutmayın, bu devirde herkesin parası kıymetli…
  4. Paraya fazla güvenin olmasın, fakat onu güvenilir bir yere koy. (Oliver Holmes): Para biriktirmek kadar, paranızı nerede muhafaza edeceğiniz de önemli. Az veya çok miktarda olması fark etmez, paranızı güvenli bir yerde biriktirebileceğiniz gibi kazançlı hale de getirebilirsiniz. Yatırım araçlarını araştırmalı ve size en uygun olanını belirlemelisiniz.
  5.  Paranızı ihtiyacınıza göre değil, kazancınıza göre harcayınız. (Amerikan Atasözü): Biz buna “Ayağını yorganına göre uzat” diyoruz aslında. O halde bir düşünelim, temel ihtiyaçlarımız dışında sahip olduklarımızı gerçekte ne kadar “ ihtiyaç” olarak nitelendirebiliriz ki?”  Her zaman söylediğimiz gibi, gelir- gider dengesine dikkat edin ve gelirinizin altında harcamalar yaparak, kalan paranızı birikime ayırın.

Ünlü düşünürlerden tavsiyeler bölümünün ilk bölümünü burada bitiriyor, ikinci bölümü için yeni yazımızı bekleyin diyoruz. Paranın hayatınızın amacı değil, güzel şeylerin aracı olması dileğiyle…

Beğendim
Beğendim Sevdim Hahaha Wow Olmadı Kızdım
101