Paranızın karşılığını almak istiyorsanız, bu konuda bir şeyler bilenleri dinlemek her zaman işe yarar. Mesela bizi ☺

Aslında bir finans danışmanı bulmak iyi bir yoldur; şayet bulamıyorsanız finans alanında saygı duyulan kişilerin önerilerine kulak vermek de başlangıç için fena sayılmaz.

Para ve yatırım denince de pek çoğumuzun aklına Warren Buffett gelir. Neden dersiniz? Çünkü Buffett’ın önerileri, daima işe yarar. Aşağıdakiler gibi…

Paranızı akıllıca harcayın.

İş paraya gelince, kesinlikle akıllı davranmak zorundasınız. Paranızı çarçur edip, harcamalarınızı haklı çıkaracak bahanelere sığınmayın.  Aslında ihtiyacınız olmayan bir şey alıp bunun doğum gününüz, tatiliniz ya da bir başka kişisel başarınız için gerekli olduğuna dair kendinizi avutmayın. Çünkü ihtiyacınız olmayan şeyleri almaya devam ettikçe özellikle de parasal açıdan sıkıntınız varken, bir gün kendinizi para ararken bulmanız kaçınılmazdır. Böyle bir durumda sahip olduklarınızı da kaybedebilirsiniz.

Beklenmedik anlar için para biriktirin.

Beklenmedik durumlar için daima kenarda köşede paranız olmalı. Pek çok kişi gerektiği kadar para biriktirmiyor; çünkü gelecekte baş etmeleri gereken acil durumlar olmayacağına inanmak işlerine geliyor. Oysa acil bir durumla ne zaman karşılaşacağını kimse kestiremez. Siz iyisi mi aylığınızı alır almaz kenara bir miktar para koyun.

Uzun vadeli düşünün.

Her röportajımda dediğim gibi para bir gecede yetişmiyor. İnsanlar, çoğu zaman bazı alışverişlerini, yatırımlarını ve birikimlerini ya abartıyor ya da hafife alıyor. Oysa önemli olan uzun vadeli ekonomik planlarınız… Bundan on, yirmi ya da otuz yıl sonra kendinizi parasal sıkıntı içinde bulmak istemezsiniz değil mi?

Borç alırken dikkatli olun.

Bazen borç almak gerekli olsa da bunu bir alışkanlık haline getirirseniz para biriktirmenizin zorlaşacağına emin olabilirsiniz. Kredi kartlarınızın ve borçlarınızın çoğalması, parasal durumunuzu iyiye götürmeyecektir. Borcunuz varsa, bunu kapatmanın bir yolunu bulmaya çalışın ve bir daha borç almamak için elinizden ne geliyorsa yapın.

Anlamadığınız bir şeye yatırım yapmayın.

Yatırım yapacağınız işi anlamak, gelecekte bununla ilgili bir sorun yaşayıp yaşamayacağınızı tartmanızı kolaylaştıracaktır. Seçiminizi buna göre yapın.

Konuya hâkim olun.

Para söz konusu oldu mu muhasebe ve yatırım konularında temel bilgilere sahip olmak, yatırım yaparken bilinçli olmanıza yardımcı olur. Örneğin kredi veya kredi kartı başvurusu yaparken, borçlar ve kredilerle ilgili sürece hâkim olmak gibi.

Hisse senedi alırken seçiminizi doğru yapın. 

Yatırım yapacaksanız ya da hisse senedi alıyorsanız, ne tür hisse senedi alacağınızdan emin olun. Fikrimi soranlara daima “harika fiyata uygun bir şirket almaktansa, uygun fiyata harika bir şirket satın almak daha iyidir” yanıtını vermişimdir. Bu da ortadaki en ucuz alternatife yönelmektense, paranızın değerini artıracak olanı seçmelisiniz demek.

Fiyat ve değer aynı şey değildir.

Bazı ürünler, çok düşük fiyatlı ve kalitesizken bazı ürünler de uygun fiyatlı ama daha kalitelidir. Böyle bir ikilemde, daha uzun süre kullanabileceğiniz bir ürün için biraz daha fazla para ödemekten çekinmeyin. Tabii satın almadan önce ürünün fiyatından ve kalitesinden emin olmanız şartıyla…

Mütevazı bir hayat sürün.

Para biriktirmeye çalışıyorsanız, mütevazı bir hayat sürmenizi tavsiye ederim. Bir bütçe yapıp buna uymak, harcamalarınızı takip etmenize ve geleceğiniz için para biriktirmenize yardımcı olacaktır. Pek çok kişi imkânlarının ötesinde bir şeyler yapmanın cazibesine kapılır. Oysa parasal durumunuzu kontrol altına almak istiyorsanız, ayağınızı yorganınıza göre uzatmaktan başka çareniz yok.

Alışveriş bağımlılığından kaçının.

Alışveriş bağımlılığının, kredi kartı borçlarınızı artırmak ve birikimlerinizi kaybetmenize neden olmaktan başka bir işlevi yoktur. Tüm paranızı aslında ihtiyacınız olmayan, üstelik paranızın yetmediği şeylere harcamak istemezsiniz değil mi? İstemeyeceğinize eminim. Çünkü paranız kıymetli!

Şimdi kendinize bir kez daha sorun; Buffett’ın bu önerilerinden sonra almayı düşündüğünüz şeyleri, hâlâ almakta kararlı mısınız?

Beğendim
Beğendim Sevdim Hahaha Wow Olmadı Kızdım
2