Paranın kıymetinin her geçen gün daha da arttığı tartışılmaz bir gerçek. İşin içine bir de duygular karışınca ne yazık ki paranın kontrolünü kaybediyor; kimi zaman başkalarına yaşam standardımızı olduğundan daha yüksek göstermek, kimi zaman da birini etkilemek için bütçemizi aşan gereksiz harcamalar yapıyoruz. Paranın kıymetini bilmek üzerine size söyleyecek çok önemli şeylerimiz var…

O halde hırslarımızdan biraz uzak duralım ve paranın bize hükmetmesine izin vermeyelim diyoruz, evet onun efendisi sizsiniz.

  • “Bu ayakkabı benim olmalı!” diye heyecanlanan, “Bu elbisenin iki rengi daha var ama siyahı da çok güzelmiş” deyip kendini ikna etmeye çalışanlardan mısınız? Bu noktada kredi kartına yapılan taksitlerin veya kampanyaların aklınızı çelmesine müsaade etmeyin diyoruz. Hatırlatmak isteriz ki, kontrol dışı, aşırıya kaçan harcamaların birçoğu aylık/yıllık taksitlerin birikmesinden oluşuyor.
  • İyi bir anne veya baba olmak, çocukların kendi aralarında yaşadığı masum rekabete ayak uydurup, arkadaşlarında görüp istediği her şeyi satın almaktan geçmiyor. Borca sürüklenmeden sevgi ve anlayış göstermenizin değeri, satın alacağınız hiçbir şeyle kıyaslanamaz.
  • Psikologlar kontrolsüz harcamalarda bulunanların, bunu kendilerinde hak olarak gördüklerini söylüyor.” Bugün günüm kötü geçti, stresliyim, kafamı dağıtmaya ihtiyacım var” diyorsanız çözümü alışverişte aramamanızı tavsiye ediyoruz. Arada bir kendinize alacağınız küçük hediyeler sizi mutlu edecektir ama sadece kendinizi iyi hissetmek istediğiniz için yapılan bir alışveriş savurganlıktır.
  • Satıcıların size çok iyi pazarlık yaptığınızı düşündürtmelerine  müsaade etmeyin, bu durum sizde “ben ucuza aldım” düşüncesiyle geçici bir tatmin yaratır. Bir şeyi gerçekten satın alma niyetindeyseniz duygularınızı arka plana atarak, aklınızla hareket edin.
  • Sık sık tekrarlamayı faydalı bulduğumuz önerimiz: Finans uzmanları, gelecek güvencesi için gelir ve gider listesinin yapılmasını tavsiye ediyor. Her ay yapacağınız bir gelir-gider listesinin kısa zamanda sizi daha planlı harcamalar yapmaya sevk edecektir.

Alışveriş yapmak/para harcamak sizi geçici de olsa mutlu ediyorsa bir de kendi paranızı yönettiğinizde hissedeceğiniz mutluluğu düşünün. Unutmayın “Hükümdar sizsiniz”.

Paranın Kıymetini Bilmek Üzerine yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz, bir sonraki yazımızda görüşmek üzerine.

Beğendim
Beğendim Sevdim Hahaha Wow Olmadı Kızdım
47