Parayla ilgili sadece uzmanlar değil, şarkılar da bir şeyler söylüyor. Para eğlenceli olmalı diyenler de var; varlığının dert, yokluğunun yara olduğunu söyleyenler de…

O halde bir bakalım Türkiye’de ve dünyada hangi şarkı bize ne mesaj veriyor, geçmişte söylenenler günümüzde geçerliliğini koruyor mu?

– Para, Para, Para:

Rüçhan Çamay’ın seslendirdiği meşhur şarkıda “Unutmayın her şeyi yaratan biziz, Matbaada parayı basan ellerimiz, Sanmayın onun hükmü değişmez yasa, Para neye yarardı eller çalışmasa” sözleri yer alıyor. 1976’da seslendirilen bu şarkının üzerinden yaklaşık 40 yıl geçse de kural değişmiyor, çalışmadıkça, üretmedikçe para gelmiyor. Varsa, hazıra da dağ dayanmıyor.

Money:

Yine 1976 yılının sonlarındayız. İsveçli bir pop müzik grubu olan ABBA, parayla ilgili “Tüm gece çalışıyorum, tüm gün çalışıyorum, ödemem gereken borçlarımı ödemek için… Hüzünlü değil mi? Ve hala hiç bana bir kaç kuruş kalacak gibi görünmüyor” diyor ve ekliyor: “Para, para, para… Eğlenceli olmalı”. Para için çalışmanın esas olduğunu söylemiştik. Kazandığınız tüm paranın borçlarınızı ödemek için olması eğlenceyi kaçırıyor değil mi?  İhtiyaçlarınızı karşılamak başta olmak üzere, arada eğlenmek için de paranızı biriktirin, borçlanmaktan kaçının diyoruz.

All About Money:

Parayı bu sefer de “Meja”nın şarkısının nakaratından dinliyoruz.  “Bütün her şey para yüzünden” diyor şarkı. Evet belki de bütün bu koşturmacalar, kariyer planları, gelecek kaygıları para için ama bir durup düşünelim: Biz parayı doğru kullanabiliyor muyuz? Yoksa zaman zaman isteklerimiz için çarçur ettiğimiz de oluyor mu?

Param yok, Pulum Yok:

70’li yıllarda Meral & Zuhal’in “Param Yok, Pulum Yok” şarkısını mırıldansak, birçoğunuz tempo tutmaya başlar eminiz. Bu meşhur şarkıda “Param yok pulum yok, Malım mülküm olmasın ziyanı yok” dese de, 2000’li yıllarda paramız günden güne kıymetleniyor, hayat giderek pahallanıyor. Para kazanıp, biriktirmeden yatırım olmuyor. Mal, mülk uzun vade de olsa da geleceğimizi güvence altına alıyor. “Bu durumun maalesef herkesin için ziyanı var” diyor ve sıradaki şarkıya geçiyoruz.

Bu Şarkılar da Olmasa:

Megastar Tarkan bu şarkıda “Biraz param vardı bitti, dün bi işim vardı bugün yok, bi sevgilim vardı çekti gitti, bizde şans ne gezer” dese de biz size işinizi de aşkınızı da şansa bırakmayın diyoruz. Unutmayın para bazen belki şans işi olsa da, asıl emek işi. Söylemekte fayda var: Bilinçli kullandığınız müddetçe de sizi terk etmiyor.

Olmaz Olsun:

Ve yazıyı Türkiye’nin Minik Serçesi Sezen Aksu’yla kapatıyoruz. Sezen Aksu şarkısında “Olmaz olsun cüzdanımda milyonlar, kalbimde sevgin oldukça, Zenginlik mal mülk para neye yarar, Yanımda sen olmayınca” diyor.  Biz de, hayatta paradan daha önemli mutluluk kaynakları olduğunu sizlere hatırlatıyor, yeni yazımızda görüşmek üzere diyoruz.

Para cüzdanınızdan, müzik hayatınızdan eksik olmasın!

Beğendim
Beğendim Sevdim Hahaha Wow Olmadı Kızdım