Parayla ilgili neredeyse tüm işlerimizi cep telefonu ve bilgisayarlarımızdan hallettiğimiz bir dünyada siber güvenlik son derece önemli. İnternet ortamında kişisel veri koruma konusunda daha yetkin olmak istiyorsanız önerilerimizi dikkate alabilirsiniz.

Güncel bir anti-virüs programı kullanın

Herhangi bir anti-virüs programı kullanmanın yeterli olduğunu düşünebilirsiniz, ancak tıpkı vücudumuza giren virüsler gibi bilgisayarımıza giren virüsler de sürekli değişiyor. Tabii bu duruma karşı anti-virüs programları da güncelleniyor. Bunu her yıl değişen grip aşıları gibi düşünebilirsiniz. En üst seviyede siber güvenlik için yeni anti-virüs programları arasında seçim yaptığınızdan emin olun.

Tanımadığınız adresten gelen mailleri açmayın

Bu kural çok basit gibi görülse de maalesef çoğu kişi hâlâ bu tuzağa düşüyor. Virüs ve zararlı dosyaların çoğu, kaynağı bilinmeyen maillerin açılmasından ve bu maillerdeki bazı içeriklerin indirilmesinden kaynaklanıyor. Bu sebeple tanımadığınız kişilerin maillerini açmayın ve her siteden indirme işlemi yapmayın.

Güçlü parolalar kullanın

Özellikle banka ya da alışveriş yaptığınız internet sitelerindeki kullanıcı parolalarınız, siber güvenlik sağlamak açısından büyük önem taşıyor. Kişisel verilerinizi dolandırıcılardan, hacker’lardan ve hırsızlardan korumak istiyorsanız tahmin edilmesi zor, uzun ve özgün bir parola oluşturmalısınız. Kendi adınızı, soyadınızı, ya da işlem yaptığınız firmanın adını asla parola yapmayın. Ayrıca parolanızda büyük ve küçük karakterler ile rakam kullanırsanız parolanız daha güçlü olacaktır.

Beğendim
Beğendim Sevdim Hahaha Wow Olmadı Kızdım
2