Günden güne düzensizleşen yağış rejimleri, küresel ısınma, azalan doğal kaynaklar ve cebimizden uçup giden paralar… Doğal kaynakları daha verimli ve bilinçli kullanmamız yalnızca gelecek nesiller için değil; kendi yakın geleceğimiz için de büyük önem taşıyor.

İşte hem doğayı hem bütçenizi korumak için evinizde daha az su tüketmenize, su tasarrufu yapmanıza yardımcı olacak birkaç öneri…

  • Meyve ve sebzeleri akan suyun altında yıkamak yerine küçük bir kap içinde yıkayarak su tasarrufu sağlayabilirsiniz. İşiniz bittiğinde, yıkama için kullandığınız suyu dökmeyin, bu suyu evdeki bitkilerinizi sulamak için kullanabilirsiniz.
  •  Çamaşır ve bulaşık makinelerini tamamen dolmadan çalıştırmayın. Ayrıca son teknoloji, yüksek su ve enerji verimliliğine sahip çamaşır ve bulaşık makinelerini tercih ederek gereksiz su kaybını büyük ölçüde engelleyebilirsiniz.
  •  Evlerdeki su tüketiminin büyük bir kısmı tuvaletlerde gerçekleşiyor. Daha az su harcayan, yeni teknoloji ürünü bir rezervuar kullanarak, sifonu her çektiğinizde su tasarrufu yapabilirsiniz.
  •  Ellerinizi yıkarken, tıraş olurken ya da dişlerinizi fırçalarken musluğu kapatmayı unutmayın. Yalnızca jiletinizi ya da diş fırçanızı temizleyeceğiniz zaman suyu açarak büyük ölçüde su tasarrufu elde edebilirsiniz.
  • Saniyede bir damla su damlatan musluk günde yaklaşık 17 litre su kaybına neden olur. Damlaya damlaya göl olur sözünü aklınızdan çıkarmayarak evinizdeki muslukların sağlıklı çalışıp çalışmadığını kontrol edin ve akıtan/damlatan muslukları tamir edin. Ayrıca rezervuarınızda herhangi bir kaçak olup olmadığını da kontrol etmeyi unutmayın. Su haznesine gıda boyası koyarak en küçük sızıntıları bile fark edebilirsiniz.
  •  Bulaşıkları elde yıkamak yerine makinede yıkamanın çok daha tasarruflu olduğunu hatırlatmak isteriz.
  •  Küveti doldurarak banyo yapmak ortalama 180 litre su harcamanıza neden olur. Uzun banyolar yerine kısa duşları tercih ederek %50 ile 80 arası su tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Kış Mevsiminde Tasarruf Yapmanın 10 Yolu

Beğendim
Beğendim Sevdim Hahaha Wow Olmadı Kızdım
5421