Tamamlayıcı sağlık sigortası, özel hastanelere gittiğinizde, SGK’nın ödeme yaptığı tutarın üzerinde kalan kısım için kullanılıyor. Yaşınıza bağlı olarak değişen prim ödemeleri sayesinde SGK’nın haricinde dilediğiniz sağlık kuruluşundan yararlanmanız mümkün. Ancak bunun için gerekli koşulları yerine getirmeli ve doğru bir sağlık sigortası seçimi yapmalısınız.


Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Yaptırmak İçin Gereken Koşullar Nelerdir?

Tamamlayıcı sağlık sigortası uygulamasından yararlanmak için T.C. vatandaşı olmanız, SGK’ya kayıtlı olmanız ve 55 yaşını aşmamış olmanız gerekiyor.

Sigortalılık Öncesi Hastalıklar

Tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırdığınızda, SGK’nın size sunduğu tüm imkanlardan yararlanmanız mümkün. Yani diğer özel sağlık sigortalarının aksine, sigortalanma tarihinden önce bulunan hastalıklar da ayakta tedavi için kapsama dahil ediliyor. SGK’nın ödeme yaptığı tüm kalemlerde sigorta şirketi tamamlayıcı ödemeyi gerçekleştiriyor. Tabii bu hizmetten yararlanabilmek için SGK’nın anlaşmalı olduğu hastaneleri tercih etmeniz gerekiyor.

Yatarak Tedavi Teminatı

Bazı tamamlayıcı sağlık sigortası şirketleri, poliçenize ek olarak yatarak tedavi teminatı da ekletebilmenize olanak sağlıyor. Bu sayede sigortanızın başladığı tarihten sonra oluşan rahatsızlıklarla ilgili olarak hastaneye yatmanız durumunda da sigortanız gerekli tamamlayıcı ödemeyi yapıyor.

Sigorta Şirketini Değiştirme İmkânı

Bir şirketten sağlık sigortası hizmeti aldığınızda ve bunu bir süre boyunca yenilettiğinizde, başka bir şirkete aynı haklarınızı koruyarak geçmeniz mümkün. Ancak bunun için şirketler geçiş talebinizi değerlendirmeye alıyor. Değerlendirme sonucunda geçiş talebinizi kabul edip etmemek sigorta hizmeti verecek şirketin politikasıyla ilgili.

Eş ve Çocukların Sigortalanması

Kanunen kendinize sigorta yaptırmadan 18 yaş altı çocuklarınıza sigorta yaptırmanız mümkün değil. Ancak kendi poliçenize ek olarak eşiniz ve çocuklarınız için de sağlık sigortası hizmeti alabilirsiniz. Ayrıca bazı şirketler, amca ya da teyze gibi yakın akrabaların himayesinde bulunan çocuklar için de tamamlayıcı sağlık sigortası poliçesi düzenlenmesine onay veriyor.

Uygun Fiyat Avantajı

Tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırmanın en önemli avantajı ise diğer özel sağlık sigortası hizmetlerinden görece daha uygun fiyatlarla yapılabiliyor oluşu. Kendini daha da güvende hissetmek isteyenler, SGK’nın verdiği temel sağlık güvencesinin üzerine daha kapsamlı bir paket alarak tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırıyorlar.


Planınızı İyi Yapın

Sigortanızı yaptırmadan önce detaylı bir plan yapmanızı öneririz. Unutmayın ki tüm özel sağlık sigortaları gibi bu da ömür boyunca yenilenmesi gereken bir poliçe ve sistemde durduğunuz süre boyunca tedavi masraflarınızın az olması primlerinizin de azalmasını sağlayacak. Sağlığınızı korumak için erken yaşta tamamlayıcı sigorta edinmeniz bu bakımdan çok önemli.

Beğendim
Beğendim Sevdim Hahaha Wow Olmadı Kızdım