Ay Sonu Sendromuna Kesin Çözüm Öneriyoruz: Vakit Kaybetmeden Kişisel Bütçe Hazırlayın

Zaman zaman hepimiz ay sonunu getirmekte zorlanıyoruz. Parasal açıdan “ayın son haftası sendromu” na yakalananlarımız çok. Bu durumda ailemizden, arkadaşlarımızdan borç alamıyorsak, çözümü kredi kartlarımıza yüklenmekte buluyoruz. “Taksite böldürürüm bir şekilde bu ayı da atlatırım, ileri de daha rahat öderim” diyenlerdenseniz, artık önünüzde kocaman bir sorun daha var: “01 Şubat 2014”te yürürlüğe giren kredi kartı düzenlemesi.  Bu düzenlemeye göre artık;

–          Taksitlendirme sayısı 9 ayı aşmayacak. Bankalar bu yasağı delmek için ‘taksit erteleme’ seçeneğini de müşterilerine sunamayacak.

–          Cep telefonu alışverişlerinde kontör satışları da dahil olmak üzere,  taksitli satış dönemi bitti.

–          Gıda satışları artık kredi kartından tek çekimle gerçekleştirilecek, restoran ödemeleri de bu uygulamaya dahil.

–          Akaryakıt şirketleri de artık taksitli satış yapamayacaklar.

“Kredi kartı borcumu ödeyemessem kredi çekerim” diyorsanız,  yeni düzenlemeye göre bankaların da artık ihtiyaç kredisinde en fazla 36 ay vade imkanı sunabildiklerini hatırlatmak isteriz.

Bu durumda uygulayabileceğiniz en etkili çözümlerden birini söylemek istiyoruz: “Kişisel Bütçe” nizi oluşturmak! Kişisel bütçemizi oluşturmak için nereden başlamalıyız ve nelere dikkat etmeliyiz?

Haydi bir bakalım;

1)      Aylık harcamalarınızı belirleyin ve düzenli bir şekilde listeleyin.

Aylık harcamalarınızı düzenlerken harcama başlıklarını kategorilere ayırmak hem genel durumunuzu ve giderlerinizi daha rahat görebilmenizi sağlar hem de harcamalarınızın odaklandığı noktayı tespit ederek, önlem almanızı kolaylaştırır. Bütçenizin ilk aşamasında harcamalarınızı gıda, kıyafet, tatil, teknolojik vb. kategorilerle düzenleyebilirsiniz.

2)      Harcamalarınızı “zorunlu ihtiyaçlar” ve “zorunlu olmayan ihtiyaçlar” olarak ikiye ayırın.

Kategorilerinizi olurduysanız şimdi sıra ikinci aşamayı belirlemekte: Kendinize dürüst davranın, bu alışverişlerin hangileri gerçekten ihtiyacınız olanları kapsıyor, hangileri ihtiyacınızın dışında sadece size iyi geliyor ve anlık bir mutluluk yaşatıyor?

3)      Gelir kaynaklarınızı belirleyin.

Aylık sabit gelir kalemlerinizi belirleyin. (Maaşınız(net miktarı), varsa kira geliriniz, sabit prim uygulaması  vb. ) Böylelikle hangi kategoriye zorlanmadan ne kadar para ayırabileceğinizi de görmüş olacaksınız. Kim bilir belki de bazı harcamalarınızdan vazgeçerek para biriktirmeye bile başlayabilirsiniz…

4)      Ödeme tarihlerinizi mutlaka not edin.

Gelirlerinizin tarihini takip ediyor olmanız olası, peki ya giderleriniz? Bu tarihler arasında bir uzaklık varsa borcunuzun üzerine bir de “gecikme faizi” ödemeniz olası. Hiç kimse bu kadar harcamanın içinde bir de faiz ödemek istemiyor. O halde kişisel bütçenizi oluştururken işe kredi kartı hesap kesim tarihlerinizi düzenleyerek veya cep telefonu son ödeme tarihinizi belirleyerek devam edebilirsiniz.

5)      Gelir- Gider dengenize bakarak, birikim yapın veya önlem alın:

Giderleriniz gelirinizden çoksa üzgünüz ama sizin için tehlike sinyalleri çalıyor demektir. Zorunlu harcamalarınızı tekrar gözden geçirin ve kısabileceğiniz kalemler varsa hemen belirleyin. Zorunlu olmayan harcamalarınızı çoktan gözden çıkartmış olmanız gerekir zaten…

Zorunlu harcamalarınızdan sonra bütçeniz artı veriyorsa, artık birikim yapmaya hazırsınız demektir. Unutmayın, ihtiyacımız olmayan şeyleri satın alacağımıza, paramızı biriktirmek bize güven verecek, uzun vadede özgürleştirecektir.

6)      Ek gelir sahibi olabilirsiniz, yeter ki isteğiniz ve fikriniz olsun.

Kişisel bütçenizi oluşturduktan sonra “zorunlu harcamalarınız” gelirlerinizden fazlaysa, kendinize ek gelir yaratmak için hobilerinizi, yeteneklerinizi fırsata çevirebilir veya ek işler bulabilirsiniz.

7)      Mevcut koşullarınızla yeni bir bütçe yapabilirsiniz.

Farz edelim ki bu ay bütçe yapmakta biraz geciktiniz ve önünüzdeki tablo hedeflediğiniz noktaya gelmenin mevcut ay için zor olacağını gösteriyor. Sakın vazgeçmeyin, önünüzde yeni bir ay daha var.  Sizin için yeni fırsatlar doğurabilecek yeni ayda oluşturacağınız kişisel bütçeyle kendiniz için büyük bir adım atabilir, borçlanmadan yaşamanın keyfini çıkartabilirsiniz.

Paranızı yönetebildiğiniz sürece, kendi hayatınızı da yönetebileceğinizi unutmayın. Paranızın kıymetini bilmek veya arttırmak için henüz geç kalmış sayılmazsınız.

Beğendim
Beğendim Sevdim Hahaha Wow Olmadı Kızdım