İnsanların eline belirli bir miktar para geçtiğinde karşılaştıkları en büyük ikilem, bu parayla ne yapacaklarıdır. Genelde böyle bir durum olduğunda karşımıza iki seçenek çıkar: Yatırım yapmak ya da borç ödemek. Bunların ikisi de gerekli olduğu için karar vermek zor olabilir.

Borç öderseniz…

Üzerinizde kredi ya da mortgage gibi bir yük varsa borç ödemek stresinizi azaltır, olası riskleri düşürür. Ayrıca kişisel acil durumlar yaşandığında ekonomik zorluklara karşı daha dik durmanızı sağlar. Borçsuz olmak, ani bir ekonomik kriz ya da durgunluk dönemini daha kolay atlatmanızı sağlar ki bu da sizin özgürlüğünüzü ve mutluluğunuzu artırır.

Yatırım yaparsanız…

Yatırım yaparsanız sizi ve ailenizi ekonomik anlamda koruyacak olan bir birikim oluşturmuş olursunuz. Bunun yanı sıra ileride kullanabileceğiniz kira geliri gibi pasif gelir kaynağı da yaratırsınız. En önemlisi, yatırım yoluyla huzurlu bir emekliliğin kapılarını aralayabilirsiniz.

Teraziye koyun ve karar verin

Diyelim elinize bir miktar para geçti ve ödemekte olduğunuz bir kredi borcunuz var. Eğer bu borç daha önce kullanmış olduğunuz ve ödemeye devam ettiğiniz bir kredi ise borç ödeme ve yatırım yapma seçeneklerini teraziye koyun. Nasıl mı? Kredinize ödediğiniz faiz ve yatırım yapmanız durumunda kazandığınız faiz oranlarını karşılaştırın. Eğer yatırımınızdan gelen faiz getirisi, kredinizin faiz ödemesini geçiyorsa yatırım yapmanız daha mantıklı olacaktır. Tam tersi bir durum varsa borcunuzu kapatmanız gerekecektir.

Beğendim
Beğendim Sevdim Hahaha Wow Olmadı Kızdım
9