“Bütçeme göre yaşayayım” , “Bu ay biraz daha kısmam lazım” diyebilen bilinçli tüketicilerdenseniz, sadece kıyafet alışverişinden, dışarıda yenilen akşam yemeklerinden veya arkadaşlarla gidilen yerlerden kısmak yetmiyor.  Buralardan tasarruf edelim derken bir başka önemli ayrıntıyı atlayabiliyoruz: “Yaşam alanımızı”. Aile bütçenize ciddi anlamda bir katkı yapmak istiyorsanız, evde tasarruf yolları bularak yani Ev Ekonomisi yaparak tüketim alışkanlıklarınızı yeniden düzenleyebilirsiniz.

Evinizdeki en büyük gider kalemlerinden başlayalım öyleyse. Elektrik, su ve ısınma tasarrufu nasıl yapılır bir göz atalım…

Elektrik tasarrufu için yapılması gereken;

  • Enerji tasarruflu ampuller kullanmaktır. Bu ampullerin maliyeti standart ampullere oranla yüksek olsa da uzun vadede yapacağınız tasarruf buna değecektir. Bu yöntemle aydınlatma giderleriniz yüzde 80’lere varan oranlarda azaltabileceğiniz gibi, İki lambadan birini söndürmek tasarruf, aynı aydınlatmayı sağlayan daha az enerji tüketen teknolojik lambaların kullanılması ise verimlilik olduğunu unutmayın.
  • A sınıfı ve üstü  beyaz eşyaları tercih edin. Enerji verimliliği yüksek bir cihaza yapılan yatırım maliyeti daha fazla olmakla birlikte, cihazın 10–15 yıllık kullanım ömrü boyunca sağlayacağı enerji tasarrufu ödenen parayı size geri kazandırır. Yüksek verimli ve çok düşük verimli cihazlar arasında % 60’ın üzerinde enerji tüketim farkı bulunduğunu göz önüne aldığınızda, cebinize olduğu gibi doğaya da fayda sağlayacağınızı göreceksiniz.
  • Elektrikli aletler  evde hayatımızı kolaylaştırıyor fakat ev aletlerinin çoğunun fişi sürekli olarak prizde takılı unutulabiliyor ya da prizden çıkarmak önemsenmiyor. Oysa bu, fazla enerji tüketimine neden oluyor. Evdeki bilgisayarınızda, cep telefonunuzu şarj ettiğinizde ya da büyük ekran bir televizyonun fişinin prizde kaldığında bir ay gibi bir sürede büyük bir enerji tüketimine neden olduğunu düşündüğünüzde, işiniz bittikten sonra prizleri çıkarmayı ihmal etmeyin!

Su tasarrufu için;

  • Tasarruflu musluk, duş başlığı ve çift hazneli sifonlar kullanmanızı öneririz. En çok tüketiminizin gerçekleştiği bu alanlarda , tasarrufu sağlayan bu ürünleri kullanmanız sizi ciddi bir masraftan kurtaracaktır.
  • Elektrik tasarrufu için önerdiğimiz A sınıfı ve üstü çamaşır ve bulaşık makinesi kullanmak da enerjinin yanı sıra su tasarrufunu da beraberinde getirecektir.
  • Unutmadan size bir kaç tüyo daha vermek isteriz: Çamaşır ve bulaşık makinelerinizi elektriğin indirimli olduğu gece saatlerinde çalıştırın. Bu size % 10 elektrik tasarrufu sağlar. Bulaşıklarınızı elde yıkamak yerine makineyi tercih edin ve kesinlikle dolmadan çalıştırmayın bu da size %20 elektrik ve su tasarrufu sağlar. Küvette banyo yapıp küveti doldurmak yerine duş almayı tercih ederseniz  bu da size % 30 su tasarrufu sağlayacaktır.

Isı ve doğalgaz tasarrufunun özellikle kış aylarında parasal anlamda rahat etmemiz için ve doğayı korumak için olmazsa olmaz olduğunun altını önemle çizmek istiyoruz. Bunu başarabilmek için;

  • İzolasyonun yanı sıra kombiniz ve pencerelerinizden başlayabilirsiniz.  Pencereleriniz çift camlı ve hava sızdırmaz bir durumda olursa, hem daha çabuk ısınırsınız hem de ısınma için ödediğiniz ücretin azalmasını sağlarsanız. Unutmayın; konutlardaki tüm ısı kaybının %15′i pencere ve kapılardan olmakta.
  • İzolasyon konusunda özellikle çatı izolasyonunuz yetersiz ise izolasyonunuzu uygun bir şekilde yaptırmanızı şiddetle öneriyoruz. Çünkü çatınızdaki ısı kaybınız %20 civarındadır ve gerekli izolasyonu yaptırırsanız, ısıtma maliyetinizi önemli bir oranda azaltabilirsiniz.
  •  Oda sıcaklığında yapacağınız küçük bir değişiklik de size yakıt tasarrufu olarak geri dönecektir. Oda sıcaklığı oturma odaları için 19 – 21 C yatak odaları için 16 – 18 C aralığındadır. Kış günlerinde ortam sıcaklığındaki 1 derecelik azalma ile yakıt tüketiminde %5-7 tasarruf sağlayabilirsiniz.

Param kıymetli diyorsanız artık devir Ev Ekonomisi devri. Doğayı korumak için, ekonomik durumunuzu rahatlatmak için siz de hayatınızda, evinizde bazı değişiklikler yaparak kendinizi ve sevdiklerinizi güvence altına alabilirsiniz.

Beğendim
Beğendim Sevdim Hahaha Wow Olmadı Kızdım
21