Yeni işe başlayanlar için ipuçları verdiğimiz geçen haftaki yazımıza söz verdiğimiz gibi kaldığımız yerden devam ediyoruz. Gelin hep beraber bu haftaki önerilerimize bakalım.

  1. İlk iş gününüzde sizden büyük atılımlar beklendiği hissinden uzaklaşın. Alışma ve öğrenme sürecinizin 6-12 ay arasında olacağını aklınızdan çıkarmayın. İş hayatınızdaki ilk döneminizde her çevreden kişiyi tanımaya çalışın ancak kendinize yakın birini de seçin. Projelerde fikir alabileceğiniz, zor durumlarda sizi kurtarabilecek ve elbette bunların karşılıklı olacağı biri uygun olacaktır. Alışma sürecinizi insanları gözlemleyerek geçirmeniz, ilerisi için mantıklı bir yatırım olacaktır.
  2. Soru sormak zayıflık değildir. Edinmek istediğiniz bilginin kimde veya nerede olduğunu bulamıyorsanız, iş arkadaşlarınızdan hatta patronunuzdan bile yardım alabilirsiniz.
  3. Yeni bir işin sizde stres oluşturması normaldir. Stresiniz “kabusunuz” olmasın. Olumlu bakış açısı ve özgüveniniz sizin en büyük kurtarıcınız olacaktır.
  4. Yeni iş-eski iş karşılaştırması yapmaktan sakının. Çalışma arkadaşlarınız “benim eski iş yerimde…” veya “ ben orada çalışırken…” gibi cümlelerden çok hoşlanmayabilirler. Şu an ne yapmanız gerektiğine odaklanın, eskiden ne yaptığınızı geçmişte bırakın.
  5. Yeni kültürü tanımak ve adapte olabilmek için çalışma arkadaşlarınızla sıkça zaman geçirin. İş çıkışları veya aralarda beraberce verilecek molalar bu süreci hızlandıracaktır.
  6. İtibar yaratmak ve yöneticilerinizin gözünde kredi oluşturmak için birkaç küçük zafere odaklanın.
  7. İş hayatında en önemli özellik güvenilir olmaktır. Güven, bütün ilişkilerimizde ihtiyaç duyduğumuz olmazsa olmaz özelliklerin en başında gelir. Fukuyama’nın dediği gibi “Güven, toplumun sosyal sermayesidir.”  Burada atlanmaması gereken en önemli nokta; güven oluşturmayı “dedikodulara katılmak veya en özelini paylaşmak” olarak görmemektir. Aman dikkat “onlardan” olmaya çalışırken “onlarsız” kalabilirsiniz.
  8. İster izin almak, ister bir düşüncenizi söylemek, isterseniz de iletişim kurmak için olsun iş yerinde kendiniz için mücadele etmeniz önemlidir. Kendinize daha fazla güvenir, bunu da profesyonel ve saygılı bir şekilde yaparsanız meslektaşlarınız daha fazla etkilenecektir. Kendi değerinizi bilin ve yaşınızın ya da acemiliğinizin sizi kötü etkilemesine izin vermeyin.

Paranın hayatımızdaki önemini düşündüğünüzde, başarılı olup, daha fazla para kazanmak için kendinize güvenin, doğru stratejilerle yola çıkın. Unutmayın, varacağı limanı bilmeyen bir yelkenli için hiçbir rüzgar elverişli değildir. Limanı tanıyıp, rotayı belirlemek, rüzgarın da sizin istediğiniz yönde esmesini sağlayacaktır. Paranızın olduğu kadar emeğinizin de kıymetli olduğunu aklınızdan çıkarmayın.

Siz de ilk iş deneyiminizi, yaşadığınız zorlukları veya başarınızı bizlerle ve okuyucularımızla paylaşmak ister misiniz?  Öyleyse durmayın hemen aşağıya yazmaya başlayın.

Haftaya yeni bir konuyla görüşmek üzere!

Beğendim
Beğendim Sevdim Hahaha Wow Olmadı Kızdım
1