“Gitgide alışıyorum sana. Hiçbir alışkanlık bu kadar güzel olamaz…” demiş ünlü şair Ümit Yaşar Oğuzcan.

Para günümüzün en büyük ihtiyacı iken, zengin olmak da birçok kişinin hayali.

O halde “Hiçbir alışkanlık bu kadar güzel olamaz” dediğimiz alışkanları hemen sıralamaya başlıyoruz ve zengin olmak için gereken adımları atmaya başlıyoruz:)

·         “Cimri olma, tasarruflu ol” : Geleceğinizi garanti altına almak, konforlu bir yaşam mı sürdürmek istiyorsunuz? O zaman “tasarruf yapmayı” kafanıza koyun. Alışkanlık dediğiniz nedir ki, davranışlarımız hepi topu 21 gün boyunca tekrarlandığında alışkanlığa dönüşüyor zaten… Tasarruflu yaşamakla cimri olmayı birbirine karıştırmayın yeter 🙂

·         “Evden işe, işten eve gidiyorum, nerede nasıl tasarruf edeyim” diye soruyorsanız, günlük hayatınızda kazanacağınız birkaç ufak alışkanlık size para olarak geri dönecektir. Neler mi?

  • Sigarayı bırakın, sağlığa zararı olduğu gibi, cüzdana da zararlı…
  • Kredi kartlarınızdan kurtulun, faiziymiş, son ödeme tarihiymiş uğraşmayın, paranızı kaptırmayın.
  • İşinize giderken mümkünse yolun tamamını veya en azından bir kısmını yürüyerek geçirin. Hem ulaşım maliyetinden kısın, hem de bedeniniz için faydalı bir şey yapın.
  • Evden işe yemek götürün. Hem daha sağlıklı hem de cüzdan dostu, unutmayın.
  • Satın alırken bir düşünün, isteklerinize yenilmeyin, ihtiyaçlarınıza yönelin.

·         Gelir sahibi olun: Finansal özgürlüğünüze sahip olmak ve tabii zengin olmak adına hayaller kurmak için önce çalışmanız, üretmeniz, gelire sahip olmanız gerekiyor. Kendinize, eğitiminize mümkünse isteğinize uygun bir işe yerleşmeye çalışın. İş bulmak kolay değil biliyoruz ama Milenyum çağında çok da umutsuz olmayın diyoruz. Günümüz olanaklarını göz önünde bulundurun ve internet dünyasında açabileceğiniz birçok kapı, yakalayabileceğiniz birçok fırsat olduğunu unutmayın. Hele bir de yeteneğiniz veya bir hobiniz varsa, ek gelire dönüştürmeniz an meselesi!

·         Birikimleri kenarda tutmayın, değerlendirin: İşte en güzel alışkanlıklardan ikisi yan yana geldi: “Birikim” ve “Değerlendirme”. Birikimlerinizi biriktirdiğiniz yerde bırakırsanız herhangi bir artış olmayacaktırJ Ancak yatırım araçlarına yönlendirip, ufak miktarlarla da olsa, Borsa veya Forex piyasasına girerseniz, hem kazanç hem bilgi elde etmiş olursunuz. “Ben risk almam” diyorsanız, bankada birikim hesabı açmak sizin için güzel bir başlangıç olabilir.

·         Bahane üretmeyin, kararlarınızın arkasında durun: Birçoğumuzun para biriktirmemek için çok mazereti olabilir. Öncelikle bunların büyük bir çoğunluğunun mazeret değil, bahane olduğunu bilmeliyiz ve kendimizi kandırmaktan vazgeçmeliyiz:)

İlk aklımıza gelenleri önce biz sıralayalım, eminiz okuyunca siz de tebessüm edeceksiniz 🙂

×      Ne kadar kazanıyorum ki ne biriktireyim…

×      Boşuna mı çalışıyoruz, bu da bizim lüksümüz…

×      Henüz gencim, ilerde biriktiririm

×      Şimdi harcamayacağız da ne zaman harcayacağız…

×      İnsan içine çıkıyorum, hep aynı kıyafetleri mi giyeyim…

×      Bu ay harcamam çok, bir dahaki ay birikime başlarım…

 

Peki sizin aklınıza neler geliyor? Kendinize söylediğimiz o masum “mazeretlerden” ilk aklınıza gelenleri bizimle paylaşır mısınız? 🙂

Beğendim
Beğendim Sevdim Hahaha Wow Olmadı Kızdım
2